menu

До уваги батьків!

1.ВИСЛУХОВУЙТЕ-«Я чую тебе». Не намагайтесь утішити загальними словами типу «Ну,все не так погано», «Тобі стане краще», «Не варто це робити». Дайте можливість висловитись. Ставте питання й уважно слухайте.

2.ОБГОВОРЮЙТЕ - відкрите обговорення планів і проблем знімає тривожність. Не бійтесь говорити про це - більшість людей відчувають незручність,кажучи про самогубство,й це виявляється в запереченні або уникненні цієї теми. Бесіди не зможуть спровокувати самогубство тоді як уникнення цієї теми збільшує тривожність,підозрілість.

3.БУДЬТЕ УВАЖНІ до непрямих показників при передбачуваному самогубств.Кожну жартівливу згадку або загрозу сприймати серйозно.Підлітки часто заперечують, що говорили серйозно, намагаються висміювати дорослого за його зайву тривожність, можуть зображати гнів. Скажіть, що ви сприймаєте їх серйозно.

4.СТАВТЕ ЗАПИТАННЯ - «Таке враження, що ти насправді говориш…», «Більшість людей замислювались про самогубство…», «Ти коли-небудь думав (думала), як це зробити?» Якщо ви отримуєте відповідь, тоді переходьте до конкретних запитань.

5.ПІДКРЕСЛЮЙТЕ ТИМЧАСОВИЙ ХАРАКТЕР проблем - визнайте, що його(її) відчуття дуже сильні, проблеми складні.Дізнайтесь, чим ви можете допомогти, оскільки вам він (вона) уже довіряє.Дізнайтесь, хто ще міг би допомогти цій ситуації.

 

Ознаки, за якими можна виявити ризик суїциду у підлітків

 

Про ризик самогубства у підлітків можна зробити висновок, спостерігаючи за їхньою поведінкою, дослухаючись до змісту їхніх розмов, аналізуючи їхню життєву, зокрема сімейну ситуацію. Чим більше з перерахованих нижче чинників виявляється у ході спостереження підлітком, тим вища ймовірність розвитку в нього суїцидальної поведінки:

  • Актуальні суїцидальні ідеї з відхиленням альтернативних ідей, а також наявність точного плану суїциду;
  • Депресивний стан чи інше психічне захворювання;
  • Попередні суїцидальні спроби; ризик суїциду найвищий протягом першого року після такої спроби;
  • Попередні суїцид альні спроби, здійснені шляхом прийому таблеток;
  • Суїцид альні спроби в сім'ї чи серед близького оточення підлітка;
  • Соціальна ізоляція;
  • Конфлікти між підлітком та його оточенням, сімейні проблеми;
  • Девіантна поведінка в цілому;
  • Вживання наркотиків чи алкоголю.